1951 május 1-én jelentős sportesemény zajlott le Mezőkovácsházán. A volt Purgli-féle kastély bontásából, na és társadalmi összefogásból, új pálya épült Kovácsházán. Modern öltözővel, szertárral, fedett lelátóval. Azt mondhatjuk akkoriban igazi ékszeresdoboza volt a megyének a kovácsházi "stadion". A pályaavató mérkőzést az NB1-es Szegedi Honvéddal játszották a mieink, és 2-1-es vereséget szenvedtek. Mindenképpen megsüvegelendő ez az eredmény.
Ebben az évben a csapat mecénása a Járási Tanács Közalkalmazottak Szakszervezete volt. A gárda felvette Petőfi nevet, és Mezőkovácsházi Petőfi néven szerepelt. A csapat felállása ekkoriban: Kecskés-Gigacz, Hittmann, Bali Herjeczki, Lukács II., Kálmán, Lukács I., Szokol, Mezei II., Judik.
A csapat A Petőfi mezében
1952-ben a megyei bajnokság 2 helyezettje a csapat. 1954-ben Szakszervezeti Kupát nyer az Mezőkovácsházi Petőfi,Egerben az Egri Fáklyát 3-0-ra, miíg a Szolnoki Szikrát Szolnokon 4-1-re múlták felül.
Közben országos intézkedések történtek. A régi polgári sportklubok üzemek, szakszervezetek, vagy más intézmények hatáskörébe kerültek: így született meg a Budapest Honvéd, az Újpesti Dózsa, vagy az FTC Kinizsi.
A kovácsházi csapat, ma már kideríthetetlen okokból a Bástya nevet vette fel. 1955 július 31-én Népköztársaság Kupa mérkőzés volt terítéken, vendégünk az NB1-es Csepeli Vasas csapata volt. 0:2-es félidő után csapatunk 8-1-es vereséget szenvedett esélyesebb ellenfelétől.
Képes emlék a Népköztársaság Kupa meccsről
Az '54-55-ös bajnokságot megnyerte a Mezőkovácsháza!!! Feljutni azonban nem sikerült, ugyanis osztályozó mérkőzéseken alulmaradt a csapatunk. Az akkori lebonyolítás szerint ez több fordulós volt, és csapatunknak nem sikerült túlverekedni magát a budapesti Kismotoros, Szolnok, Eger, Kecskemét csapatain.
1956-ban a forradalmi történések hatására a következő bajnokság félbeszakadt.
1957-ben aztán mikor újraindult a Sportélet, csapatunk a Nemzeti Bajnokság 3 osztályában szerepelt.
Hogy hogyan? Egy hét múlva kiderül....