I.fejezet

A csapat megalakulása.
90 évvel ezelőtt történt, hogy a mezőkovácsháziak egy lelkes kis csoportja- a haladás hívei- elhatározták, hogy Mezőkovácsházán sportegyesületet szerveznek.
Kilencven évvel ezelőtt a kovácsháziak felismerték a kor egyik legnagyszerűbb emberformáló törekvésének, a sportnak fontos szerepét. Ezért alapították meg a Mezőkovácsházi Torna Egylet- MTE - sportegyesületet. A századfordulón és az utána következő pár évtized társadalmi formájára, az uralkodó osztály szemléletére nem volt jellemző a sportmozgalom segítése. Az alakuló sportegyesületek nem számíthattak állami támogatásra. Az alapítók a saját erejükre, kitartásukra, nem egy esetben csak anyagi áldozatvállalásukra támaszkodhattak.
A mezőkovácsházi sportkör megalakulását tulajdonképpen az alábbi tényezők határozták meg:
- A századfordulóra országos szinten megalakultak a budapesti és vidéki sportegyesületek. Ezek főleg labdarugó csaptok voltak, és a kezdeti bizonytalanság után szép sikereket értek el. Eredményeikkel támogató, sportszerető közönséget szereztek maguknak
- Mezőkovácsháza társadalmára jellemző volt ebben az időben az igen erős iparos réteg. ezek az iparosok a saját portékájukkal a község és a megye határain kívül is megfordultak, és az ilyen kiruccanások akár több naposra is húzódtak. Ilyen utjaikon láttak focimeccseket, és útjukról megtérve ők is a labdarúgás önkéntes buzdítói lettek.
- Ez időszakban többen különböző ipari iskolákban tanultak a községből, főleg Aradon, Nagyváradon, Makó, Szegeden, Békéscsabán. Ezek a fiatalok az ott folyó sportéletbe bekapcsolódtak, és hazatérve továbbra is sportolni akarván igyekeztek híveket szerezni a labdarúgásnak.
És hogy ki az akinek leginkább köszönhető a labdarúgás születése Mezőkovácsházán? Nos, Ő nem más, mint Sári Ferenc. 1905-ben született itt Mezőkovácsházán. Szülei Aradra íratják iskolába, itt ismerkedik meg a labdarúgással. Iskoláját nem fejezi be, 1919-ben hazatér, s apja malmában lesz molnár, majd résztulajdonos. Hazatérve a labdarúgócsapat megalakításának egyik legaktívabb kezdeményezője, játékosa, majd évtizedekig vezetője lesz. Sári Ferenc már 1918 nyarán felvetette, hogy Kovácsházán is létre kellene hozni egy futballcsapatot. Szó-szót követ – a háború vége, az őszi forradalom, majd 1919 tavaszán a Tanácsköztársaság, annak leverése után a megtorlás - mind azt eredményezte, hogy a felvetés csak felvetés maradt.
1920 tavaszán aztán Braczkó Dezső szűcsmester, Sári Ferenc molnár és sokan mások elhatározták, hogy sportkört, futtbalcsapatot alakítanak. Megválasztják a vezetőséget, elnöknek Dr. Fodor Sándor főbírót választják. Az intéző Réti Zoltán és Horváth András, az edző Sári Ferenc lett. Megbízzák a vezetőséget az alapszabály kidolgozásával. Az alapszabály értelmében Mezőkovácsházi Munkás Torna Egylet (MMTE) nevet veszik fel. A csapat színeit zöld-fehér színben jelölik meg. A színválasztásban a már akkor nagy múltú FTC (Ferencvárosi Torna Club) színét vették át – jelezvén ezzel azt is, hogy a népszerű Fradit tekintik példaképnek.

Az első meglepetés, írhatnám úgy is, hogy kudarc az alapszabály felterjesztése után érte a sportkört. Az alispán ugyanis a Munkás Torna Egylet alakítására nem ad engedélyt. Nem esnek kétségbe. Nevükből törlik a „munkás” szót. Mezőkovácsházi Torna Egylet (MTE) néven megkapják a működési engedélyt. Elkészítették az egylet bélyegzőjét, mely 30 mm átmérőjű, kör alakú bélyegző volt. Körül felirat: Mezőkovácsházi Torna Egylet. A bélyegző közepében az 1920-as évszám. A sportkör jelvénye pajzs alakú, a pajzs alak baloldala zöld, jobboldala fehér. A pajzs mezejében MTE betűk aranyszínnel – s ugyanígy aranyszínű a pajzs szegélye is.

Egyelőre itt fejezzük be sorozatunk mai részét. Jövő héten, tudósítások az első meccsekről, és a sportpálya építéséről olvashatnak kedves olvasóink.
|